activeCollab

This post is also available in: English (İngilizce) Русский (Rusça)

activeCollab
activeCollab

Proje yönetiminde kullandığım elim ayağım olan bir programdır kendisi. Takdir eder çok severim. 0.7 sürümü ücretsiz ve Türkçe olarak bulunabiliyor. Henüz ücretli yeni sürümü kullanmaya başlamadım. Ücretsiz sürümü bile her işimi görüyor. Küçük projeler için ideal ve ucuz çözüm. PHP 5 ve MySql desteği olan uygun ücretli bir alan sahip olmanız yeterli. Tamamen internet üzerinde çalışıyor ve kurulumu oldukça basit. Yeni sürümüne para ödemeden eskisini bir süre kullanmanızı tavsiye ederim. Hem sizin hem de iş arkadaşlarınızın böyle bir yazılımı kullanmaya başlaması zaman alacaktır. Hâlihazırda kullandığınız daha gelişmiş yazılımlar varsa alternatif olarak göz atmanız yararınıza olacaktır. Henüz bir yazılım desteği olmadan e-postalar ile kâğıtlar ile işleri yürütmeye uğraşıyorsanız başlangıç için doğru bir uygulama olacaktır. Bir süre isteyerek böyle bir sistem kullanma karar alsam da inanın alışkanlıklarımı değiştirmek zor oldu. Bazı şeyleri konuşarak veya e-posta ile iki satır yazarak anlatmak varken birde bu sistemle mi uğraşacağım bile dedim zaman zaman… Lakin işin aslı böyle değil. Üzerinden bir yıl geçmiş bir projeye tekrar döndüğünüzde yazışmalardan, hoş bir seda olarak kalan konuşmalardan başka elinizde bir şey yoksa ruh sağlığınız bozulmaya başlayacak demektir :) Son üç yıldır birçok işte inatla kullanmam inanılmaz vakit kazandırmaya başladı. Üşenmeden her şeyi sisteme yazar, gerekli gereksiz her bilgiyi aktarır oldum. Sonuç olarak üç yıl önceki bir iş bile gündeme gelse anında gerekli bilgilere ulaşabiliyorum. Benzer bir proje yapmıştık sanki dediğimde eski deneyimlerden yararlanmak için saatlerce Outlook içerisinde yazışma aramak zorunda kalmıyorum.

Nedir efendim bu activeCollab?
Yazışmalarınızı arşivleyen, işlerin ve görevlerin tanımlanmasını sağlayan, zamanlamanızı sizin için takip eden kısaca basit bir proje yönetim sistemi. Yeni ve ücretli sürümü için basit demek haksızlık olur. Rakibi olan birçok yazılımla boy ölçüşebilecek hatta bazı konularda tercih sebebi olacak bir durumda. Daha detaylı anlatmam gerekirse, diyelim ki yeni bir web sitemiz var gündemde. İsimde uyduralım hemen projemize. Hıdıl ve Oğulları Mangal Sanayi A.Ş Kurumsal Web Sitesi

Adamların çeşit çeşit mangalı var, sadece mangal mı? Maşalar, ızgaralar, bakır ürünler… Hem firmayı tanıt hem ürünleri hadi bakalım :) Yaptın zamanlamasını peki kaç kişi ile yapıyoruz işimizi. Flash, HTML, ASP, SQL, metinler, grafik derken hep birlikte olduk mu beş altı kişi. Kim neyi yapacak, ne zaman yapacak? Peki, her şey hazır mı ki başlayalım :) Oturup bir zaman çizelgesi yaptınız diyelim. Projenin kilometre taşları belirlendi. Hemen sistemimize mihenk taşlarımızı tanımlıyoruz tarih bilgileri ile. Eldeki tüm dosyaları sisteme açıklayıcı bilgiler ile giriyoruz. Sakın acele etmeyelim. Detaylı bilgi vakit ve nakit kazandırır. Kimin ne yapacağı belirlendiyse başlayalım görevleri dağıtmaya. Üşenmeyin, tek tek yapılması gereken her bir işi gerekli kişiler sistem üzerinden atayın. Mesajlaşmayı sistem üzerinden yapın. Sonrası kolay… activeCollab gerekli işleri hepimize hatırlatacak, yapmamız gerekenleri e-posta ile bildirecek. Anlamadığımız yerlerde sorduğumuz sorulara gelen cevapları tutacak. Hangi ürünler vardı diye merak eden biri oldu mu sistem üzerinde görecek. Hıdıl ve oğulları düzenleme miistiyor hepimizin haberi olacak. Hele bu oğullardan biride sisteme dahil olursa ve aklı başında bir gençse değmeyin keyfimize. Sen bunu demiştin, o bunu dedi, şunlar nerede, haberim yoktu ki benim sesleri kesilecek. İşini yapmak isteyen için bulunmaz nimetler sunacak :) Böyle basit bir projenin aksamasına sebep olacak sorunlarda saydığım sorulara cevap verilememesi olmuyor mu çok zaman. İşte şimdi çözüm var :) fahri pazarlamacı gibi oldum ben de :) hem kapalı çarşı esnafı tadında hem üçkâğıtçı tencere pazarlamacısı :) çok merak ettiysen gerisini kendin araştır. Mutluluk satıyoruz biz kardeşim :)
Aşağıdaki siteleri incele :) incelemekle kalma kur bir yerlere bak bakalım neler olacak.

http://activecollab.teknoseyir.com/
http://www.activecollab.com/
http://www.projectpier.org/

5 yorum

 1. Can selam;

  Sayende bu firmayı öğrenmiş oldum. Hemen ziyaret ettim elbette verdiğin adresi. Microsoft IE henüz desteklenmiyormuş :) nasıl sırıttım, nasıl keyif aldım anlatamam :) Geçtim FireFox’a başladım incelemeye ama ne göreyim! PHP ve MySQL hayalim açık kod beklentim bir anda yok oldu. Microsoft karşıtı IE düşmanı yazılımcılar ASP kuşanmışlar yetmezmiş gibi sanal alemde en yaygın göz atıcıyı göz ardı ettikleri halde sistemi ücretli yapmışlar :) Perhiz ve lahana turşulu konulu bir yazı muhakkak vardır yüce Google’da :)

  Gelgelelim haklarını yememek gerek, siteleri çok güzel. Sistemde sadece proje bazlı çalışan kişi veya kurumlar için cazip olabilir. Keşke PHP üstadı olsalardı da bizim activeCollab için eklentiler yazabilselerdi.

 2. Tekrar selamlar Erkan,
  Her ne kadar “en yaygın göz atıcı/tarayıcı/browser” konusunda sana hak veriyorsam da IE düşmanlığından ziyade artık 2009 yılında 2004 model bir tarayıcı kullanımına protest bir duruş gibime geldi takımoyunu’nun kararı :) hak vermemek elde değil. hatta şöyle bir durum da sözkonusu http://www.dearie6.com/ bir göz atmanı tavsiye ediyorum, birtakım yazılımcı dostların yıllardır bu IE6 lanetinden neler çektiğini eminim sen de kabul edersin. Fakat kim ne derse desin “Ortalama internet kullanıcısı” “güncel browser” durumundan haberdar olmak zorunda mı değil mi orası tartışılır. Sevgiler.

  1. Selam;

   Mevcut sürümü bulut üzerinde kullanıyoruz ve dilimize çevirdik. ActiveCollab desteği ile görüşüp bu çeviriyi sizinle de paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Biz kendi panelimizden dışarıya aktaramıyoruz.
   Yakında yepyeni bir sürüm ile karşımızda olacaklar. Beta kullanıcı olarak işbirliğimiz sürüyor. Yeni sürüm profesyonel bir tercüme bürosu tarafından Türkçeleştirilecekmiş.

   Gelişmeleri sitelerinden takip edebilirsiniz : )

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir