E-ticaretten Bir Adım Önce

Zaten Sitemizden Satış Yapıyoruz
Zaten Sitemizden Satış Yapıyoruz
Zaten Sitemizden Satış Yapıyoruz
Zaten Sitemizden Satış Yapıyoruz

Bir önceki yazımda e-ticarete başlamadan cevabını arayacağımız soruları saymış, sırası ile ele alacağımdan bahsetmiştik. İlk sorumuza farklı cevap arayışlarına ve konunun önemine değineceğiz efenim.

Ne sormuşuz?
Yeni sitenin temeli olabilecek mevcut bir siteniz var mı?

Olası sevimsiz cevaplara bir bakalım. Şayet işi üstlenecek tarafta yer alıyorsan bu cevapları aldığında durumu tekrar gözden geçirmeni öneriyorum.

  • Var ama biz o siteyi yaparken, şimdi birde aslında Himmet Bey şöyle dedi…
  • Bir sitemiz var fakat bizim bilgi işlem bölümündeki arkadaşların da katılmasında…
  • Hee var ama o işe yaramaz, zaten öyle olsun diye yapmıştık biz onu. Bak kendimiz yaptık, şuradaki flashlar nasıl, kırmızı, yanıyor ha bunlar…
  • Var ama zaten ondan satış yapmüyorüz…
  • Var, AyyTii dipartmanındaki arkideşler yaptı. Çok şahane oldu. Bakın: http://www.arngren.net

Bu minvalde cevaplar ile işveren konumundaysanız aman dikkat diyorum. Hem kendinizi hem bizi zor durumda bırakmayın.
Yeterince eğlendim :) Bu arada eser miktarda mübalağa ettim lakin ben bu cevaplar ile bizzat karşılaştım. Hem çamur atmayalım. Bu tür soruları es geçme eşekliğini gösterdiğim için iki yıl süren projeler ile uğraştım. Yani damdan çok düştüm :) Umarım düşmeden beni anlamış olursun.

Bu tür soruları es geçme eşekliğini gösterdiğim için iki yıl süren projeler ile uğraştım. Yani damdan çok düştüm :) Umarım düşmeden beni anlamış olursun.

Mevcut bir sitenin varlığı neden sorgulanır? Aklı başında bir insan mevcut siteden nasıl yararlanır? Konuyu biraz açmak gerek. Evvela mevcut site hepimiz için bulunmaz nimettir. Lakin site istatistiklerine ulaşamıyorsanız bu nimet kimseye yar olmaz. Dolayısı ile mevcut sitenin varlığı sorgulanırken en mühim konu istatistiklerine ulaşmaktır. İstatistikleri bulursanız üşenmeyin. Aceleye getirmeyin. Anahtar kelimeleri, doğal giriş sayfalarını, en uzun süre vakit geçirilen içeriği ve benzeri pek çok kıstasa göre değerlendirin. İstatistikî rakamlar yığınını anlaşılır bir şekilde yazıya dökün. Detaylı çalışmanız önemli. Rakamlarda gözden kaçan hatalar hem işveren hem projeyi üstlenen için üzücü sonuçlara yol açabilir. Nasıl mı? Anlatayım efenim.

Ziyaretçilerin artacağı vaadi ile işi üstlendiniz. Aylık sayfa gösterimi beş yüz bin olan bir siteyi yeni ellere teslim ettiniz veya teslim aldınız. Site kullanılabilirliği, tasarımı, içeriği, arama motoru optimizasyonu gibi pek çok iş hakkı ile yapıldı lakin yeni istatistikler vahim durumda. Aylık sayfa gösterimi iki yüz elli bin civarına düştü… Proje ile ilgili kim varsa cevap vermesi gereken sorular var. Aslında bu düşüşün tek sebebi eski sitedeki küçük bir hatadan kaynaklanır. Örneğin banner gösterimlerinde adam gibi bir reklam sunucusu kullanılmadığından bu gösterimler istatistiklere sayfa olarak eklenmiştir. Yeni siteniz ise işi adabı ile yapmıştır ve artık bu gösterimler sayfadan sayılmaz. Bilmem anlatabildim mi? İstatistik okumak mühim bir iştir. Ne dedik? Rakamları anlaşılır bir yazı haline getir.

Aylık sayfa gösterimi beş yüz bin olan bir siteyi yeni ellere teslim ettiniz veya teslim aldınız. Site kullanılabilirliği, tasarımı, içeriği, arama motoru optimizasyonu gibi pek çok iş hakkı ile yapıldı lakin yeni istatistikler vahim durumda. Aylık sayfa gösterimi iki yüz elli bin civarına düştü… 

Getirdiğini var sayıp devam ediyorum. Mevcut sitenin içeriğini çıkart. Kimi hedeflediğini öğren. Ziyaretçinin teknolojik verilerine göz at, ülkeler ve dillerde bir yoğunlaşma var mı dikkat et. Tasarımı dikkatle incele. Bunca incelemeden sonradan sıradan bir insanın anlayabileceği net bir özet çıkart. Hangi tarafta olduğunun önemi bulunmuyor. Bu çalışmanın yapılması gerek. Doğrular, yanlışlar, hatalar, zayıf yönler, iyi yönler, sağladığı fayda hepsinin birer cümle ile açıklanması ve çözüm önerileri geliştirilmesi farzdır.

Şayet mevcut bir sitemiz yoksa bu soru için kafa yormana gerek yok zira ortada site yok :) Hadi yarın yine gel. İkinci soruya cevap ararız.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.