E-ticaret ile Milyonluk Cirolara Ulaşmak

Internet 2.0 devrinde yani 2005 – 06 yıllarında genç ve yenilikçi işletmelerden bazıları dönemin avantajları sayesinde hızla büyüdü. Düşük geliştirme masrafları, işgale uğramamış ve talepkâr pazar işleri kolaylaştırdı. Gelir elde etmek için fazla düşünmek zorunda kalmadan zorlayıcı ürünler ve hacimli kullanıcı tabanları inşa ettiler. YouTube ve Facebook gibi şirketler için bu yaklaşım çok işe yaradı ve kısa zamanda değerli hale gelmelerine neden oldu.

Yeni neslin çiçeği burnunda firmalarının en karakteristik özelliği iş modellerine ve gelir elde etmeye erken odaklanmaları. Gelir demişken bazı rakamlar paylaşmak istiyorum zira daha birkaç gün önce sektörün içinde olan yakın bir dostum ile sohbet ettik. Alibaba’nın başarısına tekrar, bu sefer birlikte şaşırdık. Buyurun şuradan bilgi alıp siz de şaşırın.

Ben devam edeyim. Zynga, *Playfish, Playdom gibi oyun firmalarının, Gilt, Rue La La, HauteLook gibi flaş satış şirketlerinin, Groupon, Living Social gibi bölgesel dağıtım şirketlerinin ve LifeLock, Zoosk gibi üyelik işletmelerinin ortak noktası iş modeli oluşturmaya, erken gelir elde etmeye odaklanmasıdır. Bu şirketlerin hepsi 12-18 aylık bir sürede aylık milyonlar ile ifade edilen gelirlere ulaşmıştır. Önceki dönemlerde görülmemiş bir başarıdır.

Aldığım yorumlara istinaden “şu bahsettiğin siteler ne iş yapar, yazıversen de beni uğraştırmasan” diyen dostlar için küçük açıklamalar. Zynga, Playfish, Playdom sanal dünyadaki çiftlikti, bağ bahçeydi, kediydi köpekti oyunlarını yapan firmalar. Ne oldu? Bi durdun sanki : ) Sen daha ürettim en kalitelisi ben de diye bağır dur. Adamlar pikselleri satıyorlar : ))) Diğerlerine de bakıver bir zahmet olmaz mı? 

Rakamlar paylaşmak istiyorum demiştim. Zynga, Playfish ve Playdom’un başarısı çok iyi belgelenmiştir. Zynga kuruluşunun 24. ayında aylık kazancını 10 milyona ulaştırmışken aynı süreçte Playfish ve Playdom’da aylık bir milyon kazancı elde etmiştir. Burada beyan ettiğim rakamların dolar (USD) bazında olduğunu hatırlatmak isterim.

Biraz daha rakam, biraz daha örnek ile devam edeceğim. Gilt Groupe. 2009 yılında henüz 24 aylık yani iki yıllık bir firmayken 150 milyon dolarlık gelir elde etmiştir.

Dün, Gilt grubun etkileyici gelişimini raporladık, iki senelik e-ticaret firması senelik 150 milyon dolarlık gelire imza atmıştır…
Business Insider

Aradan geçen altı yılda neler olmuştur merak ettiysen aynı kaynaktaki daha güncel bir haberi incelemeni öneririm.
Başka örnekler ve kısa hikayeleri ile bu yazıya devam edeceğim. Sitemin bir yerlerinde, belki hemen sağ tarafta veya bu sayfanın altında bir e-bülten üyeliği olmalı. Göremiyorsanız bu benim hatam : ) Üye ol, yeni yazılarımdan haberdar edeyim. Bir de benim bakış açımdan alırsın haberleri.

*Playfish:  9 Kasım 2009’da 400 milyon ABD doları’na EA tarafından satın alınmıştır.

Yayım tarihi
E-ticaret olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.