Zihin Haritası Örnekleri

This post is also available in: Русский (Rusça)

zihin-haritasi-ornek-01
Zihin Haritası Örneği

Bir kaç gün önce nargile içerken çizdiğim zihin haritama şaşkınlık ile bakan genç arkadaşım konu ile epey ilgilendi. Neden bir ağaç çizdiğimi, hem de kökleri ve dalları ile birlikte çizdiğimi sorguladı durdu. Benim çizdiğimi tarayıp da siteye aktaramadım. Solda gördüğünüzün benimle bir alakası bulunmuyor. Örnek teşkil etmesi amacı ile sanal alemden destursuz olarak aşırdım. Genç arkadaş ile devam edelim. Yerinde ve güzel soruları, konuşmaktan bıkmayan bendenizi mutlu etti ve ziyadesi ile zihin haritalarından, yeni merak sardığı proje yönetiminden bahsettim. İyi fikirlerin yaratıcı bir insan olmadan da bulunabileceği konusundaki ısrarımı çizerek anlatmak bile gerekti :) Keyifli bir gündü. Zihin haritası örnekleri görmek istemişti fakat nadiren yanımda bilgisayarımın bulunmadığı bir gün olması nedeni ile bol bol karalamak zorunda kaldım. Renkli kalemlerim ve kocaman A3 ebadındaki kağıtlarımın saçma görüntüsüne alışmak ile kalmadı dönüşte bunlardan edindi :) Bir kutuda pastel boya aldın, üzerinde yenilebilir yazanlardan! Komiksin işte kabul et :) Şimdi kırmayalım ve daha önce de bir kaç örnek verdiğimiz zihin haritalarına yenilerini ekleyelim. Burada yer alanlardan en beğendiğim ve çekinmeden taklit ettiğim ağaçlı olan harita. Elmalar yeni fikirleri temsil ediyor benim çizimlerimde. Hoşuma giden soruları yazıp, verdiğim cevaplar ile ilerlemekte fayda var zira bu güzel tekniği her insan kullansın istemekteyim :)

Ben de mi ağaç, dallar, kökler ve yeni fikirler için elmalar çizmeliyim?

Ne alakası var, sen ne istersen öyle çiz. Mühim olan kendi tarzını yaratmak ve ne çizdiğine değil; Kağıt üzerinde bir araya getirdiği fikirlere odaklanmak amacımız.

Benim çizimim oldum olası kötüdür, nasıl çizebilirim ki böyle güzel haritalar?

Güzel olması gerekmiyor. Üstelik kargaya yavrusu kartal görünürmüş diye bir sözümüz var :) Benim haritalarım dünya harikasıdır. Bu dünya harikalarını çöpe atmış olmam değerini kaybettirmez zira amacını yerine getirmiş ve yeni fikirler yakalamama sebep olmuştur. Ben de çizdiğim bu ağaçlar ile güzel sanatlar sınavında başarı elde etmek veya sergi açmak istemiyordum zaten :) Özetle, hepimizin yazısı, kolay çizdiği tuhaf şekilleri mutlaka vardır. Sadece kullanmaya başla :)

Zihin haritalarının bir kuralı var mıdır?

Genel geçer söylem şöyledir; elinizdeki kağıdın tam ortasına konuyu yazıp, sağ üste doğru bir ok çıkartın ve saat yönünde yazmaya, çizmeye başlayın. Efenim? :)
Uymak zorunda mıyız? Asla, nasıl rahat görebiliyorsanız, yazdığınız, çizdiğiniz her şey bir bakışta sanki bir aradaymış ama aslında bir o kadarda bağımsızmış gibi görünüyorsa doğru yoldasınız demektir. Kafa karıştırıcı mı geldi? Belki de çok basit :) Evet, çok basit. Birbiri ile bağlantılı gibi görünen ama bir o kadarda bağımsız olan… Yeni fikirler böyle ortaya çıkar. İki dairenin arasına çizebildiğiniz küçük dairede fikir gizli olabilir. Genel geçer kurallar siz de iyi sonuçlar mı vermekte? Peki, o zaman ağaç mantığında ilerleyin. Dallar, dallar, daha küçük dallar, açılan dallar, göğe uzayan dallar. Durmayın çizin, akla gelenleri yazın…

Sadece yazı ve oklarla oluştursam olmaz mı?

Elbette olur :) Dediğim gibi, kendi tarzınızı yaratın. Bazı küçük tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım bir yazı daha yazacağım. Bunun için bir kaç çizim yapmam ve tarayıp bilgisayarıma aktarmam gerekmekte. Umarım yarın bu yazıyı okuyor olursunuz :)

1 yorum

  1. oğlumun ödevi için faydalandım .çok teşekkür ederim.
    amaaaa sizden vücut haritası ile ilgili küçüçük bir zihin haritası
    istiyorum.umarım sizin gibi usta bir zihinci bu küçücük ricayı kabul eder.çoooook teşekkürler. bekliyorum….

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir