Serbest Çağrışım Engellenemez

This post is also available in: Русский (Rusça)

Akşam Yemeği Zihin Haritasi
Akşam Yemeği Zihin Haritasi

Sıradan iletişim, sıradan düşünme, alışılmış problem çözme teknikleri, düz yazı ile not almak… Her şey sıradanlaşmış ve alışılmış bir şekilde ilerliyor çevremizde. İş hayatımız düz yazılar ile eğitimimiz, gazetemiz, iletişimimiz. Her hareketimizi sırası ile yapıyoruz, notlarımızı alt alta yazarak alıyoruz. Basit bir fikri anlatmak için sayfalarca yazı yazmak zorunda kalıyoruz. Peki, gerçekten doğru yolda mıyız? İnsanlık yanılıyor olmasın :) Eski bir alışkanlık olarak bilgisayarda isimlendirmem gereken görseller varsa 1,2,3………12,13,14 yerine 10,20,30,40 kullanırım. Çocukluğumda BASIC ile uğraşmaktan kaldı sanırım. Bir arkadaşım bunu fark ettiğinde çok şaşırmıştı. Şaşkınlığı da beni şaşırttı elbet. Araya yeni resimler girerse diğerlerinin ismini değiştirmeme gerek kalmaması pek parlak bir fikir gibi görünmüştü kendisine. Basit ama henüz düşünemediği bu fikir ona ilginç gelmişti. Ben de benzer bir şaşkınlığı zihin haritalarını günlük hayatımda kullanınca yaşadım. Resimleri onarlı haneler ile isimlendirmekten daha güzel olanı alışveriş listesini zihin haritası ile oluşturmaktı. Buyurun izah etmeye çalışayım. Akşama misafirlerim var ve iş çıkışı markete uğrayacağım, üstelik eve gidip yemek yapacağım. Her zaman bir şey unutulur, hatta unutulduğu bile unutulur :) Klasik yöntemle liste yapalım.

Rakı
Bira
Bonfile
Kırmızı Soğan
Sirke
Domates
Marul
Garnitür
Peynir
Mayonez
Patlıcan
Biber
Domates
Limon
Yoğurt
Sarımsak
Nar ekşisi

Sanırım yemeği ve mezeleri tamamladık, hafta içi kurulan rakı sofrası ancak bu kadar olur :) meyvede almak gerek elbette.

Bu listeyi oluştururken sıkıldım, daraldım, bunaldım ve nasılsa markette aklıma gelir gerisi diyip bıraktım. Aklıma gelende oldu gelmeyende, akşamımız keyifli geçti, güldük eğlendik. Elbette eksikler vardı ama kimin umurunda maksat bir araya gelmek. Başka bir akşam bu listeyi boş bir kâğıdın ortasına “Akşam Yemeği” yazarak oluşturmaya başladım. Sağına soluna oklar çizdim aklıma gelenleri karaladım. İnanın çok keyifli ve çok hızlı bir yöntem oldu, üstelik buz torbası almam gerektiği gibi ufak detaylar ortaya çıktı. Salatada kapariyi severim ama hep unuturum. Geçen akşam kavun ve peynir almayı tamamen unutmuşum ama rakının olmazsa olmazlarından. Peki, yemekten sonra nargile içelim dediğimizde tütünün ve kömürün olmayışı… Tamam, genel olarak bu eksikler hiç birimizin keyfini kaçırmadı ama sohbete meze katmak değil mi amacımız :) Neden eksik?

Akşam Yemeği Zihin Haritasi
Akşam Yemeği Zihin Haritasi

Peki, bu listeden neler çıktı;
Balık yenecek zira yakın zamanda etimizi yedik zaten,
Rakı içeriz gelenler sever, üstüne birada içeriz ama şarap eksik kalmasın dedim. Ben severim şarabı :)
Salatamız eksiksiz oldu, havucu da var kaparisi de :)
Salata diyince aklıma geldi, serbest çağrışım engellenemez :) Roka olsun dedim, roka varsa terede olsun, yahu turp gerekli…
Rakı yazmışken, aklıma kavun ve peynir geldi, düşünürken bir rakı kadehi çizmeye çalıştım içine buz çizerken uyandım. Yahu geçen sefer çıkarttığımız buz kalıplarını doldurmadık ki. Buz poşeti alayım hızlı buz yapar :)
Tombul kırmızıbiberlerden de közlerim dedim.
Peki ya sonra, bu sefer nargileyi unutmadım, kömürü de taze kahve çektirmeyi de :)

Alışverişte daha sakin daha telaşsızdım, elimdeki listeye bakma ihtiyacı bile hissetmedim. Bu sakinlik akşam yemeğine paçanga böreği olarak yansıdı :) Telaş etmeden sakin sakin dolaştığım için yufkalar dikkatimi çekti. Yok yok merak etmeyin marketin ortasında kağıdı kalemi çıkarıp “Yufka” yazıp çizmeye başlamadım :) İşin şakasını bir kenara bırakıp sadede geleyim. Efendim şimdi insancıklar olarak ufacık beynimiz ile bir fikir üretmeye çalışıyorsak bazı şeyleri kabullenmek gerek. Kelimelerle, gördüklerimizle, algıladıklarımız ile düşünüyor ve üretiyoruz. Buraya kadar bir otorite gibi konuşmadım değil mi? Hepimiz hem fikiriz sanırım bu konuda. Sıradan bir insan olarak âcizane bendenizin çok işine yarıyor bu zihin haritaları. Yeni bir projeyi şekillendirirken ilgili ilgisiz aklıma gelenleri karalıyorum ve ortaya çıkanlara zaman zaman ben bile şaşırıyorum. Bugüne kadar yaptığım en büyük zihin haritam zihinlere şaşkınlık verecek derecede. Devasa bir şey oldu diyebilirim. Daha önce bahsettiğim FreeMind sayesinde bilgisayar desteği ile oluşturdum ve her gün yeni fikirler eklemekteyiz. Eklemekte miyiz? Kim biz mi? Evet, yanlışlıkla çoğul kullanmadım. Üşenmedim bu devasa haritayı ozalitçi dediğimiz mekânlardan birinde kâğıda aktarttım. Astık bir duvara, aldık elimize kalemleri sağına soluna eklemeler yaptık. Güzelde oldu, bir ara fotoğraflar paylaşırım görüntülerini. Her işte olduğu gibi düşünürken de birlikten kuvvet doğuyor saçma fikirler çağrışım yapıyor ve tekrar edelim serbest çağrışım engellenemiyor. Şimdi dönelim şu basit yemek alışverişi listemize. Bu listeyi tek başıma oluşturmak yerine yemeğe katılacaklar ile oluştursaydım daha güzel bir menümüz olmaz mıydı? Olmazdı diyenler bu aşamadan sonrasını okumasın, bırak kardeşim okuma. Site benim değil mi yasaklıyorum sana :) Olurdu diyenler için çok kullanıcılı zihin haritası uygulamalarından bahsedeceğim. Bu haritalar sanal ortamda birden çok kişinin aynı anda fikirciklerini bir araya getirmesini sağlıyor. Üstelik bir yandan da sohbet edebiliyorsunuz. Şaşırtan faydaları bile var bu uygulamanın. Şöyle ki, aklından şunları geçiren: “Acaba söylediklerim ile komik duruma düşer miyim? Benim fikirlerim beğenilir mi? En iyisi susayım ben.” Fakat ilginç fikirleri ile farklılık yaratabilecek çekingen beyinlerin daha rahat fikir beyan etmesini sağlıyor. Zihin haritamız sanal âlemde bizleri beklediği için belirli bir saatte veya zamanda bir arada olmadan da yeni fikirlerimizi ekleyebiliyoruz. Öğle yemeğinden sonra saat iki gibi toplanalım buluşmalarında keyfi yerinde olmayan aklı başka yerde olan bir beyin akşam yemeğinden sonra iki kadeh kırmızı şarap ile harikalar yaratıp haritamıza eklemeler yapabiliyor. Çok merak ettiyseniz yüce Googel size yardımcı olacaktır. Ben de yakın zamanda örnek bir kaç uygulamayı kısa kısa anlattığım bir yazı hazırlayacağım.

2 yorum

  1. gantchartlardan sonra birde mindmapmi sokacaksin hayatima bir onceki yazindan gaza gelip derste karaladim birseler wonderful wonderful diye atladi bizim sasi. hani fotogaftaki sasi kimdedigin hocamiz , sevgiler sana . istanbul fotolari gondeeeerrr ! kib

  2. Ahh be Gülçin, tamam anlıyorum klavyende türkçe karakterler yok ama hiç olmazsa araya nokta virgül koyabilir, büyük küçük harf kullanabilirsin. En azından “kib” yazmazsın. Dur dur buradan yeterince haşlayamam seni şahsına özel bir elektirikli posta göndereceğim :) Kib ne demek, dur sen dur…

    Efenim kızımız kendince şaşı bir öğretmeninden bahsetmiş, ben hatırlayayım bu şaşı adamı diyede gösterdiği fotoğraflardan dem vurmuş. Hani senin şaşı dediğin adam diye izah eylemeye çalışmış. Sonunda da kendime iyi bakmam temennisinde bulunmuş. Söylediği diğer şeylerin pek bir önemi yok :) Türkçeyi yeni öğreniyor idare edin artık.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir