Zihin Haritası (Mindmap)

Proje yönetimden bahsederken olmazsa olmazlara da değinmek gerek. Zihin haritaları…
Nedir bu diyorsan koş yüce google danışmanlığında aydınlan. Yok, ben buradan okurum diyorsan devam et :)

Öncelikle çok önemli yöntemdir, yaratıcılığı hareketlendirir, süreçleri hızlandırır. Doğru yolda ilerlemekte büyük faydaları vardır. Elbette öncelikle projede görev alacak insanların bu bilinç düzeyinde olması gerekir. Sadece çok insanlı işlerde değil günlük hayatta bireysel ihtiyaçlarda bile kullanılabilir bu yöntem. Kabaca tarif etmek gerekirse, boş bir kağıda notlar almaktır. Evvela A3 ebatlarında boş bir kâğıt alınır, renkli kalemler temin edilir. Ortaya düşünülmesi gereken konu yazılır. Genel geçer yöntem, orta noktadan saat bir yönüne bir ok çıkartmak ve her fikri saat yönünde devam ederek yazmaktır. Çok mu önemlidir? Ne alakası var yahu, sen istersen tersten başla. Mühim olan bu tekniğin faydalarını görüp kullanmaya başlamaktır. Bir fiil defalarca yaşamışımdır, tek başıma olduğumda kağıt kalem kullanırım. Kalabalıksak irice bir monitör veya projeksiyon ile görüntüyü yansıttığımız dijital haritalar üzerinde düşünürüz. Akla gelen her kırıntı işe yarar, saçma fikirlerden mükemmel sonuçlar çıkar, eğlenirken yapılan geyikler bu yöntemle katma değer sağlar. Tekrar bir araya gelindiğinde her şey hızlıca hatırlanır. Uzun lafın kısası ısrarla kullanılması, sevilmesi, sevdirilmesi gereken bir yöntemdir. Aşağıda bir kaç örnek görebilirsiniz, ayrıca dijital bir örneği de şuradan görebiliyoruz. Bu arada ben sadık bir Free Mind kullanıcısıyım.

15 yorum

 1. MRB Erkan Bey kusurabakmayın rahatsızlik veriyorum ama bir konuda yardımınıza ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.Türkce Ögretmeniyim ve Zihin Haritası konusunu araştırıyorum. Tonuy Buzanın kitabını da alıp okudum.Netten de arastırdım ama istedigim seyi tam olarak bulamadım.Simdi Zihin haritasını kitap okumaya nasıl uygulayacğımı tam olarak bilemiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Mesala Guluverin Seyahatleri adlı kitabı okudum ve bunun zihin haritasını cıkarmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim veya sizin sectiğiniz bir kitap üstünde örenek verebilir misiniz?Tesekkürler…

 2. Merhaba Ahmet Bey;
  Rahatsızlık ne demek ziyadesi ile memnun ettiniz beni :) Zihin haritası konusunu hangi amaçla aradığınızı net olarak belirtirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. Zihin haritaları büyük oranda yeni fikir bulmak amacı ile kullanılmakta ve doğası gereği bu amaca en iyi hizmet eden yöntemlerden birisi. Yani zihin haritaları mevcut bir fikri değerlendirmekten çok yeni fikir bulmaya yönelik araçlar. Bir kitabın zihin haritasını çıkartmaya neden ihtiyaç duydunuz bilemiyorum ama bir roman yazmak için zihin haritası çok işinize yarayacaktır. Şayet örnek verdiğiniz kitap hakkında eleştirilerde bulunmak istiyorsanız yine zihin haritası size yardımcı olacaktır. Kitabın adını temiz bir sayfanın ortasına yazıp olayların geçtiği mekanları çevresine doldurmak iyi bir başlangıç. İkinci aşamada bu mekanlarda rol alan kahramanları karalayabilirsiniz. Çizimin tamamına baktığınızda eleştiriye açık olan veya zekice kurgulanmış bölümleri görmeniz kolaylaşacaktır.

  Umarım sizi doğru anlamışımdır, dilerseniz yakın bir zamanda “Zihin Haritaları ile Nasıl Roman Yazılır?” başlıklı bir yazı hazırlayabilir ve örnek haritayı karalayabilirim :)

  İlginiz için teşekkürler. Bu arada unutmadan, sizin gibi uzman bir öğretmenin üstelik Türkçe öğretmeninin yazıya “MRB” diye başlamasını esefle kınıyorum :)

 3. Merhaba Erkan Bey, çok kınamayın insan kınayınca başına geliyor :))İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.Burdaki amacım kitap yazmaktan ziyade ,okuduğumuz kitapların zihinde kalması ve okuduklarımızdan uzun süreli istifade etmektir.Okuduğumuz kitabın zihin haritasını çıkarıp görselleştirebilirsek sağ beyinde daha kalıcı olur.Bunun yanında Türkçe derslerimde de kullanabilirim.Tabi önce kendim öğrenip sonra öğrencilerime öğretebilirim.Bu konularda düsüncelerinizi ve örneklerinizi bizlerle paylaşabilirseniz sevinirim.Tesekkür ederim.

  1. Ahmet Bey uzunca bir zaman bu mesajınız gözümden kaçmış. Henüz farkettim. İlk fırsatta bir kitabın zihin haritasını çıkartıp paylaşıyor olacağım.

 4. Merhaba Erkan Bey, Zihin haritalarını araştırıken sizin yazılarınızı inceledim. Şimdi benim merak ettiğim bir konu zihin haritaları ders çalışma yöntemi olarak kullanılabilir mi? Özellikle tarih dersi için soruyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Serkan Bey;
   Tarihi olayları incelerken zihin haritaları çok işinize yarayacaktır. Vakit bulur bulmaz bir dönemin zihin haritasını çıkartıp paylaşacağım efenim :)

 5. İyi günler Erkan Bey,ben Mersin Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği’nde okumaktayım.Aldığımız Öğretim İlke ve Yöntemleri dersindeki ‘zihin haritaları’ başlıklı konuyu önce sunup sonra da uygulamasını yapacağım..Bunun için de mesleğimiz gereği matematik anlatacağım..Rice etsem zihin haritalarını matematik dersine nasıl uyarlayacağım hakkında bilgi verir misiniz?..şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba İnci Hanım;

   Bu mesajınız sayesinde uzun zamandır farketmediğim iki farklı mesajı da görmüş oldum. Sanırım sitede teknik bir sorun yaşadık. Aylar önce yazılmış mesajları yeni fark ettim. Hem okuduğunuz bölüm hem de sunumunu yapacağınız konu ziyadesi ile ilgimi çekti. Başka bir projemiz için bölümünüz ile ilgili bilgi rica edeceğim. Ayrıca e-posta ile rahatsız edeceğim efenim :)

   Sizin için herhangi bir matematik konusunun zihin haritası ile anlatılıyor olması yeterli ise küçük bir örnek hazırlayabilirim. Dilerseniz daha fazla detay verin bunun üzerinden ilerleyelim. Zihin haritası yeni fikirler bulmak için müthiş bir araç olmasının yanında bir konuyu anlatma konusunda da yardımcı olabiliyor. Temelinde serbest çağrışımlar ile yeni fikirlerin meydana çıkmasına yarayan bu yöntem hazır bir bilgiyi aktarma konusunda iki türlü kullanılabiliyor.

   Birinci yöntem yapacağınız sunumun veya yazımın veya anlatımın planını çıkartmak. Bu yönde hazırlanacak bir zihin haritası daha planlı bir bilgi aktarımı yapmanızı sağlayacaktır.

   İkinci yöntem ise zihin haritası üzerinden sunum yapmak. Burada dikkat etmemiz gereken konu sunumu teknik olarak nasıl icra edeceğimiz ve kimlere, hangi amaç ile sunacağımız.

   Özetla daha çok bilgi verirseniz birlikte keyifli bir zihin haritası oluşturabiliriz. Örnek olarak sitede paylaşmak bir çok soruya da cevap vermiş olur sanırım.

   Sevgiler

 6. Öncelikle çok teşekkür ediyorum gösterdiğiniz önem için..bu konunun farklı projelere zemin hazırlaması da ayrıca mutlu etti beni..tabii ki elimden geldiğince yardımcı olurum:)
  Benim sorumlu olduğum proje girebileceğimiz sınıflardaki öğrencilere hitaben yani 6. 7. veya 8. sınıflara yönelik herhangi bir matematik konusunu zihin haritaları yöntemiyle öğrencilere aktarmak..yani işlenen dersi zihin haritaları tekniğiyle daha ilgi çekici hale getirmek..klasik anlatımdan uzaklaşmak..konu olarak pisagor teoremi olabilir mesela..basit gibi görünse de pek bir şey yapamadım açıkçası üçgeni çizmekten başka..yazdığınız yazıları da okudum..benzer şekilde fikir üretmeye çalıştım ama matematiğe uyarlayamıyorum bir türlü..soyut bir ders olduğu için herhangi bir şekille de anlatılamıyor çünkü..ya da ben anlatamıyorum.:)

 7. Merhaba, zihin haritası ile ilgili uygulama ararken sitenizi buldum. Kızıma bu yöntemle çarpım tablosunu öğretmek istiyorum. İstanbul’da bu yöntemle ögreten kurumlar varmış buldum. Ancak bulunduğum ilde yok. Kendim yapabilir miyim diye internetten araştırırken sizi buldum. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

 8. Hâlâ tam olarak anlayamadım. Zihin haritası çıkarmak bilinen öğrenilen şeyleri not almak mı? Yoksa ileri dönemde yapılacaklar planı yapmak mı? Muhtemelen iyi açıklayamadım demek istediğimi.

 9. Slm bende muhasebe ve finansman alanında zihin haritası hazırlamak istiyorum fakat türkçe program bulamıyorum. Sizce hangi programı yüklemeliyim?

 10. Merhaba ben sosyal bilgiler ögretmenligini okuyorum.Zihin haritalari teknigini kullanarak ders anlatmam gerekiyor.Konu olarak Egemenlik Anlayıslarini sectim ama bir türlü uygulamaya koyamadım:-(.Bana yardimci olursaniz cok mutlu olurum.Simdiden tesekkur ederim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.