Sosyal Ağlar ve Siyaset

Kitle iletişim araçlarının etkilerinden bahsedeceğiz demiş ve giriş yazımızı olduğu yerde bırakmıştık. Dileyen ilk yazıya da göz atabilir. Biz devam edelim:

Sen ben devam ederiz de sosyal ve medya bilimciler boş durur mu? Elbette duramadılar. Kamusal ve siyasal alanlarda yaratılan etkiyi ölçmek için devasa araştırmalar yaptılar. Yakın tarihe kadar medya ile siyaset arasındaki ilişkinin üzerine gidildi. Ardından haklı olarak markalarda bu araştırmalardaki yerini almaya başladı. Hatta bireylere de boy gösterme şansı tanındı.

Zira kitle iletişim araçları daha küçük paketler halinde pazarlanmaya başlanmıştı. Konuyu dağıtmadan medya ile siyaset arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalara değinelim. Siyasete bulaşmamızın tek nedeni bu tür araştırmaların çıkış noktası olması. Toplumsal araştırmalar siyasilerin talebi ve bütçesi ile bugünkü konumunda. Kısaca kitle iletişim araçları ve etkileri denildiğinde bakmamız gereken en doğru kaynak siyaset ve medya araştırmaları. Bu ilişkinin üç boyutu araştırmacıları özellikle meşgul etmiş görünüyor.

Toplumsal araştırmalar siyasilerin talebi ve bütçesi ile bugünkü konumunda. 

Öncelikle gazete, radyo, televizyon, internet ve kucakladığı kitle ele alınmış. Sorgulanan ise kamusal alana olan etkileri olmuş.

İkinci olarak medya ile siyasal gerçekliğin nasıl yapılandırılacağı ve kalıpları üzerinde durulmuş. Bu konu biraz şaibeli. İşin ne tarafında olduğunuza göre değişir. Anonsları dinleyenlerden misin? Yoksa bizzat anons metinlerini yazanlardan mı? Sorgulanan ise en büyük toplumsal tepkiyi elde etmek için seçilecek malzeme ve sunumu olmuş.

Üçüncü olarak medyanın etkisine yoğunlaşılmış ve gerçeklik inşasının ihtiyaçları sorgulanmış. Medya alıcılarının yani senin, benim ve toplumun siyasal yönelimlerinin şekillendirilmesine odaklanılmış.

Araştırmalar medyanın icadı ile başlamış ve tüm hızı ile devam etmekte. İlerleyen yazılarımızda tarihsel örnekleri ile bu üç ilgi alanına değiniyor olacağız. Hitlere de söz vereceğiz, medyanın öldürdüğü yaşayan liderlerden de dem vuracağız.

Yazılardan haberdar olmak için beni takip etmelisin. Evet, cıvıldak hesabım var:  @erkansahan

3 yorum

    1. Merhaba;

      İlginiz için teşekkürler. Dilediğiniz yazıyı paylaşabilirsiniz : )

      Erkan

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.