Bir Facebook Kaç Para Eder?

Bu balon ne zaman patlar bilemem ama patladığında çok can yanacağına eminim. Gelelim öngörülen piyasa değerine. Cidden şaka gibi, tamam kabul ediyorum 600 milyon üyesi olan ve son yılların en hızlı büyüyen ağı lakin ikincil piyasaların gazına da gelmemek gerek.

2012 ilk çeyreğinde halka açılacağını çoktan duyuran ve bu yöndeki hazırlıkları tamamlayan Facebook insanlarının keyfi yerinde olmalı. Halka arz ile piyasa değerinin 100 MİLYAR yanlış yazmadım efenim 100 milyar dolar olması bekleniyor. Nasıl yani? Aslında ikincil piyasalarda daha önce de gördüğümüz bir takım tezgâhlar dönmekte. Facebook daha önce dolaylı olarak halka açılmıştı. Halka arz edilmemiş şirketlerin hisselerini alıp müşterilerine pazarlamayı marifet edinmiş güzide bir firma olan SharesPost sayesinde piyasalar eser miktarda karıştı! Birazda bu firmanın alâmetifarikasını açıklama gerek. Son zamanlarda mantar gibi türeyen fırsat firmalarını düşünün. Bu sistemlerin yaşam döngüsü uygun fiyata aldığı ürünü uygun fiyata satmak lakin bizim SharesPost bu kadar masum bir oluşum değil. Onların uzmanlığı da uygun fiyata aldığını özel addettiği kişi veya kurumlara güzel bir fiyata satmak. İşi kabaca bu şekilde özetleyebiliriz. Peki, neden takıldık bu konuya? Bu kardeşler tarafından satışa sunulan 100 bin hisse senedi 3.5 milyon dolar olunca Facebookcuğumuzun piyasa değeri de 85 milyar oluveriyor. Umarım bir nebze olsun açıklayabilmişimdir. SharesPost ile ilgilenmek isteyen olursa sitelerine bir göz atsın. Twitter, SugarCRM, Groupon gibi bir takım efsanevi firmaların zerreciklerini satın alabilirsiniz. Hey dostum, birazdan zuck ile bir görüşmem var ne de olsa şirket ortağıyım :)

Mühim Bilgi: Sanal alemde şöyle bir arama yaparsanız Facebook tezgahının halka açılması ile ilgili bir çok yazı bulabilirsiniz. Emin olun hepsinin kaynağı aynıdır. Ecnebinin biri yazar bizimkiler aparır. İleride bu yazıyı ibreti alem için kullanacağız efenim. Ben şimdiden söylemiş olayım. Aparmak ile ilgili ziyadesi ile sevdiğim bir cümleyi de şuraya yazıvereyim. Evliya Çelebi’miz buyurmuş ki: “Geçme namert köprüsünden, ko aparsın su seni.” Bakma boş boş :) Anlamadı sen? Anlatacağım canım, anlatacağım…

2 yorum

  1. “Hey dostum, Milyonda 0 nokta 3 hissem adıma konuşuyorum, bu Facebook böyle gitmez, bişeyler yapalım bebeğim. Sonra ben demiştim demeyeyim yani”

    Hey Zuck kısmında iyi güldüm :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.